مقالات

آیا می توانیم از کارت گرافیک NVIDIA Quadro برای بازی استفاده کنیم؟

کارت گرافیک NVIDIA Quadro برای بازی

آیا کارت های گرافیک Nvidia Quadro با توجه به قیمت بالا برای  اجرای بازی ها بهتر از مدل های GeForce هستن؟

تو این مقاله می خوایم به این سوال جواب بدیم کارت گرافیک NVIDIA Quadro برای بازی مناسب هست یا نه ؟

 کارت گرافیک های Nvidia Quadro برای گیمرها مقرون به صرفه نیستد و استفاده از کارت گرافیک Nvidia Quadro برای  بازی ها بسیار بی صرف و پرهزینه هست، مگر اینکه بخوای کنار استفاده از نرم افزارهای حرفه ای از اون برای بازی های معمولی از کارت گرافیک Quadro استفاده کنی. اگر بدنبال پیدا کردن یک GPU جدید ، کاتالوگ های سخت افزاری رو مرور کنی، حتما به کارت گرافیک های  “Nvidia Quadro”  برخورد می کنی.

این مشخصه که این مدل کارت گرافیک ها کاملاً متفاوته از کارت گرافیک اصلی GeForce هست که همه ما با اون آشناییم ، پس سوالای اصلی این هستن که: این کارت چه مزیتی دارن؟ چه تفاوتهایی دارن؟ برای چه کاربردی طراحی شدن؟  تو این محتوا سعی کردیم به این سوالا پاسخ بدیم، پس اگر میخوای اطلاعات بیشتری تو این زمینه کسب کنی به مطالعه ادامه بده…

مقایسه کارت گارفیک کوادرو و جی فورس

Nvidia Quadro چی هست؟

همونطور که در متن بالا گفتیم، نسل <کارتهای گرافیک>  “Quadro” به مجموعه ای از پردازنده های گرافیکی انویدیا گفته می شه که متفاوت از بقیه کارت گرافیک های  GeForce هست. برخلاف کارتهای گرافیک GeForce  که برای استفاده تو سیستم های خونگی و گیمینگ طراحی شدن، کارتهای گرافیک های Quadro برای استفاده تو سیستم هایی معروف به Workstation برای ‍پردازشای سنگین گرافیکی طراحی شدن.

کلاً کارتهای Quadro تفاوت با بقیه کارت های گرافیکی Grforce  ندارن چون براساس معماری  مدلای GeForce ساخته شدن. با این وجود ، تفاوتای کلب تو بهینه سازی سیستم عامل و بعضی ویژگی های این کارت گرافیک هست که در ادامه توضیح خواهیم داد.

فرق بین کارتهای گرافیک Quadro  با کارتهای GeForce  تو اینه که بیشتر تمرکزشون تو دقته تا سرعت‌٬ که این دقت پردازش برای بازی نیاز نیست، ولی برای کاربرای حرفه ای بسیار حیاتی هست و این همون چیزیه  که این کارتا رو به GPU های  Workstation تبدیل می کنه.

در مقابل ، همونطور که گفتیم ، کارتهای GeForce سرعت اما با توجه ویژه  به دقت در اولویت می باشد . به همین صورت ، معمولاً قادر به نمایش فریم بیشتر در ثانیه هستن ، اما نمی تونن با دقت کارتهای  Quadro این کار رو انجام بدن.

کارت گرافیک جی فورس

برمیگردبم سوال عنوان: آیا می تونیم از GPU Quadro برای بازی استفاده کنیم؟

پاسخ خیلی کوتاهه؛ قطعاً بله ، اما سوال اصلی اینجاست که “آیا می تونیم از کارت گرافیک Quadro برای بازی حرفه ای هم  استفاده کنیم؟

درسته که هر دو کارت Quadro و GeForce به ترتیب تو وظایفی که براشون در نظر گرفته شده، مثل نرم افزار حرفه ای و بازی ، عملکرد بهتری خواهند داشت اما مسئله اصلی در اینجا قیمت و صرفه اقتصادی کارت های Quadro  برای بازی است.

کارتهای Quadro بسیار گرونتر از GeForce ها هستن .مثلا کارت گرافیک مدل Quadro  RTX 5000   با قیمت 50 میلیون تومان  عملکردی تو  اجرای بازی ها داره که با کارت گرافیک مدلGeForce RTX 2080 Super  با قیمت 17.5 میلیون تومان قابل مقایسه هست. نیاز به گفتن نیست ، تهیه کوادرو برای استفاده بازی واقعا اتلاف پول هست.

قطعاً ،همه کارتهای Quadro گرون نیستن، اما مدلای مقرون به صرفه تر این کارتهای گرافیک در همون قیمت که بعضی از مدلهای سطح پایین و میان رده GeForce موجوده، عملکرد بسیار ضعیفی رو تو اجرای بازیها دارن.

ولی  اگر صحبت از رایانه شخصی است که در وحله اول به عنوان یک Workstation استفاده میشه و بعد برای اجرای بازی ها استفاده می شه، اون موقع یک پردازنده گرافیکی Quadro حتما گزینه بهتری هست٬ چون می تونه هر بازی رو که  GPU GeForce  اجرا می کنه رو دقیق تر اجرا کنه،ولی دقت عملکرد به مدل کارت هم بستگی داره.

مقایسه کیفیت تصویر کارت گرافیک کوادرو و جی فورس
پس، اگر فقط به کارت گرافیک برای بازی نیاز داری و قصد استفاده از نرم افزارهای با پردازش های سنگین مثل Auto cad  و فتوشاپ ، 3DMAX  رو نداری ، کارتهای گرافیک Geforce همیشه راه حل بهتری هستن. مطمئنا قیمت کارت گرافیک کوادرو از کارت های گرافیک جی فورس در توان برابر بیشتر می باشد . پس برای بعضی بهتره کارت گرافیک جی فورس استفاده کنی .

برای مطالعه بقیه مقالات فناوری وب سایت دکونزو اینجا کلیک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.